Autor Wiadomość
<  Historia Nys na Oldtimery.com
żukosław
PostWysłany: Nie Lis 27, 2011 1:21 am  Odpowiedz z cytatem

Ostrzeżenia: /3
Pojazd: Żuk A15

Witam Was serdecznie,

Chciałbym polecić wam niezwykle merytoryczne i wartościowe artykuły dokumentujące historię polskiej Nysy. Autorem opracowań jest Marian - zapewne doskonale wam znany i z tego forum.

1001 różnic między modelami Nysy - część I
Przejdź do artykułu...
(warto zwrócić uwagę na ciekawe zdjęcia)

1001 różnic między modelami Nysy - część II
Przejdź do artykułu...
(warto zwrócić uwagę na dwa filmiki)

Prototypowe Nysy część I
Przejdź do artykułu...
(kolejna część pt. "Prototypowe Nysy część II" już niebawem)

Zachęcam do dyskusji. Temat produkcji Nys jest równie ciekawy co niejasny i wszelkie uwagi, dodatkowe informacje itp. są niezwykle cenne w kontekście poszukiwania PRAWDZIWEJ historii zakładów w Nysie.

Pozdrawiam Kacper
PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 6:29 pm  Odpowiedz z cytatem

żukosław napisał:
Zachęcam do dyskusji. Temat produkcji Nys jest równie ciekawy co niejasny i wszelkie uwagi, dodatkowe informacje itp. są niezwykle cenne w kontekście poszukiwania PRAWDZIWEJ historii zakładów w Nysie

Nikt nie ma nic do dodania? Dziwne Sad

Może jednak dacie zachęcić się do dyskusji
PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 7:34 pm  Odpowiedz z cytatem

Skąd: z małej mieścinki pod ruską granicą Ostrzeżenia: /3
Pojazd: samochód ciężarowy

Jak dla mnie - po prostu temat nys został w tym artykule wyczerpany. Smile
Nie widzę tylko wzmianki o skrzyniowej nysie z pojedynczą kabiną, ale z treści artykułu wynika, że spotykane egzemplarze mogły być wyłącznie samoróbkami, podobnie jak te z podwójną kabiną, choć taki prototyp akurat powstał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
żukosław
PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 11:35 pm  Odpowiedz z cytatem

Na pewno nie zgodzę się, że temat został wyczerpany. Przytoczę moze historię powstania artykułu.

Ostatnio potrzebowałem napisać krótka notkę o Nysie 522. Otworzyłem więc kilka znanych mi źródeł i okazało się, że każde jest wykluczane przez inne. Natrafiłem na zupełną niezgodność źródeł mijających się w absolutnie podstawowych faktach takich jak np. rok rozpoczęcia produkcji i rozwiązania konstrukcyjne.

Wiem, że Marian (prywatnie mój kolega) doskonale (no może bardzo dobrze) zna historię Nys. Poprosiłem go aby zbadał jakość źródeł i dotarł do sedna sprawy składając historię Nys w jeden w miarę wyczerpujący artykuł. Okazało się, ze w kraju w którym taki model jak Nysa znany chyba każdemu w Polsce jest zupełnie nieznany w kwestiach szczegółowych.

Marian zebrał to konsultując tekst z wieloma ludźmi w tym pracownikami fabryki. Obaj zdajemy sobie sprawę jednak, że ze względu na ogólnie panujący bałagan wiele spraw nadal wymaga wyjaśnienia a i ryzyko, ze podane informacje są niepoprawne lub mało precyzyjne istnieje.

Stąd zachęcam do dyskusji, która pozwoliłaby jeszcze lepiej poznać historię Nys.

PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 11:42 pm  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Nysa 522T 1990

Temat jest jak najbardziej NIEWYCZERPANY. Wiele rzeczy, które wiem nie zostały zawarte w artykule z różnych powodów - albo z tego powodu, ze były zbyt oczywiste, albo z tego powodu, ze były zbyt szczegółowe jak na artykuł, albo z powodu subiektywnego wyboru "najistotniejszych" spraw. Poza tym istnieje jeszcze masa rzeczy, których nie wiem, a chciałbym wiedzieć, ora takich, o których istnieniu nie mam bladego pojęcia, a wciąż się dowiaduję nowego.
Po prostu nie da się wszystkiego ogarnąć w artykule, czy to jednoczęściowym, czy dwu, czy dziesięcio.
Najrozsądniej byłoby w takim przypadku napisać książkę, jednak na tą na dzień dzisiejszy mam zbyt mało informacji konkretnych, sprawdzonych, za mało ilustracji i w zasadzie nie jestem gotów, nie mówiąc już o tym, że zwyczajnie mi się nie chce. Cool
Szczerze mówiąc nie spodziewałem się wielkiego szału po samym artykule, ale myślałem, że film wywoła większe zaciekawienie, bo moim zdaniem jest naprawdę wartościowy.
Dużo bardziej wartościowy będzie długo obiecywana II część artykułu o prototypowych Nysach, któremu coraz bliżej końca. Wciąż czekam na potwierdzenie kilku informacji i otrzymanie paru innych. Nie jest to proste, choć naprawdę niewiele brakuje, bo artykuł w zasadzie jest już gotowy.
4971
PostWysłany: Wto Gru 06, 2011 9:17 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Fiat 126 Happy End 0482

... no właśnie w Twoim filmiku widziałem te Trucki z krótkimi drzwiami.....
- Peugeot Berlingo 1,6 HDI

www.starorzeka.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Marian
PostWysłany: Czw Sty 05, 2012 12:49 pm  Odpowiedz z cytatem

Prototypowe Nysy część II

Zachęcam do lektury, komentowania, krytykowania a także rozwijania tematu wciąż otwartego.

Pozdrawiam wszystkich maniaków staroci,
Marian.
Marian
PostWysłany: Pon Cze 10, 2013 1:05 pm  Odpowiedz z cytatem

Trochę się pozmieniało ostatnimi czasy jeśli chodzi o artykuły dot. Historii Nys.
"1001 różnic..." czI i czII, prezentujące historię Nys samą w sobie, zostały scalony do jednego:
1001 różnic między modelami Nysy

Podobnie stało się z prototypami, z tym, że temat dość mocno rozwinąłem, bo udało się pozyskać nowe materiały. Historia prototypów Nysy jest zatem dostępna tu:
Historia prototypów Nysy
Artykuł jest potwornie długi i tylko nieliczni w całej Polsce przeczytali go od deski do deski, jednak mam nadzieję, że nie żałowali, bo temat ciekawy.

Ponadto w międzyczasie powstały dwa krótsze artykuły, jeden o Tropikach z Sanoka:
Tropikalne Nysy z Sanoka
Drugi natomiast, dopiero co opublikowany traktuje o małoseryjnym montażu dostawczaków w Turcji na podwoziach Nys. Temat ciekawy, jednak mało znany, a materiałów o tym prawie nie ma. Jeśli ktoś wie coś więcej o tym, zachęcam do dyskusji!
Turecke samochody na bazie polskiej Nysy

Pragnę też dodać, że temat zarówno prototypów, jak i mniej lub bardziej "seryjnych" Nys jest wciąż niewyczerpany, co jakiś czas otrzymuję maile lub telefony z nowymi informacjami, zatem temat będzie jeszcze "odświeżany", o czym będę się starał informować Smile

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji,
Marian.
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Strona 1 z 1
Forum Forum Polskiej Motoryzacji -> Lublin, Tarpan, Nysa, Żuk i inne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Skocz do: