Autor Wiadomość
<  Dlaczego Junak???
Caro1980
PostWysłany: Sro Mar 26, 2008 11:17 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Polonez Caro Lublin II w pracy MERCEDES ACTROS

Dlaczego wybraliście Junaka co was skłoniło bo mnie jego piękne kształty Twisted Evil
paderewsku
PostWysłany: Sro Mar 26, 2008 11:53 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Warszawa 223, WFM M06S34

...jak masz kupić Junaka-....to nigdy nie kupuj Junaka.... Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Caro1980
PostWysłany: Sro Mar 26, 2008 1:30 pm  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Polonez Caro Lublin II w pracy MERCEDES ACTROS

Już to zrobiłem i kupiłem i cool
GaCek
PostWysłany: Sob Mar 29, 2008 10:36 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: eMa,Junak,-W-F-M-

Na dzień dzisiejszy to już nie wiem co w nim jest takiego cool.
Może pierwsze zauroczenie?? A może to ze nie miałem żadego własnego środka transportu??
Poprostu taki złom w którego trzeba pakować kase.
Jacot
PostWysłany: Sob Mar 29, 2008 8:01 pm  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Junak M10, Mikrus MR300

Caro1980 napisał:
Dlaczego wybraliście Junaka co was skłoniło bo mnie jego piękne kształty Twisted Evil

No nie wiem:) Kazdy ma pewnie wlasna motywacje.
Ja wlasciwie wcale nie chcialem Junaka:)
Chcialem sobie zrobic jakis motor, dla odmiany czoperowaty i akurat trafily mi sie zwloki Junaka, wzglednie tanio. Ale juz przy rozbieraniu naszlo mnie, ze w sumie to szkoda tu cos przerabiac, bo to jest dobrze i ciekawie zrobione. Ot i wszystko:)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
SZISZIN
PostWysłany: Nie Kwi 13, 2008 10:35 am  Odpowiedz z cytatem

Ostrzeżenia: 0/3
Pojazd: Trochę tego złomu się nazbierało ;)

Po pierwsze - legenda: jedyny czterosów po wojnie
Po drugie - legenda: osiągnięcia sportowe
Po trzecie -legenda: nawiązanie do tradycji Sokołów choćby przez osobę konstruktora podwozia
Po czwarte - najcudowniejszy gang czterosuwowej jednocylindrówki
Po piąte - jest cudny;))))))
Lu - blin, kochany Lublin
To najpiękniejsze z wszystkich polskich miast...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Lukasz125p
PostWysłany: Wto Kwi 15, 2008 1:10 pm  Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Szanownymi Przedmówcami w 100 %.
Na pewno fakt że był to jedyny powojenny motocykl czterosuwowy ma największe znaczenie. Poza tym klimat i dusza tego motoru są moim zdaniem nie do opisania. W Junaku jest jakaś magia, jest to przecież piękny dopracowany stylistycznie motocykl z "burżuazyjnymi" złotymi szparunkami który produkowano w siermiężnej Polsce Gomułki. Można sobie tylko wyobrazić jaki to musiał być wtedy szyk i wypas, skoro dzisiaj wygląd tego motoru robi wrażenie swoim dystyngowaniem i elegancją.

Do dziś nie mogę odżałować że nie kupiłem parę lat temu Junaka M07 z płytkimi błotnikami i małą lampą Crying or Very sad za 2 tysiące.
Gratuluję Wam posiadania tego wspaniałego motocykla i życzę mnóstwo satysfakcji z użytkowania Cool

Pozdrawiam Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacot
PostWysłany: Sro Kwi 16, 2008 11:43 pm  Odpowiedz z cytatem

Lukasz125p napisał:
...dopracowany stylistycznie motocykl z "burżuazyjnymi" złotymi szparunkami który produkowano w siermiężnej Polsce Gomułki.

Troche musze sie wtracic;) Panowie, nie mieszajcie propagandy z historia a przynajmniej nie z historia techniki:)
Patrzac w tych kategoriach Junaka skonstruowano w czasach "najbardziej nasilonego terroru", zas decyzje o podjeciu produkcji wbrew oczywistosci rachunku ekonomicznego zawdzieczal nastaniu owej "siermieznosci"..., której notabene zawdzięczamy istotna liczbę konstrukcji, ktorymi dzis sie zachwycamy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
SZISZIN
PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 7:52 am  Odpowiedz z cytatem

Pojazd: Trochę tego złomu się nazbierało ;)

Jacot napisał:
Lukasz125p napisał:
...dopracowany stylistycznie motocykl z "burżuazyjnymi" złotymi szparunkami który produkowano w siermiężnej Polsce Gomułki.

Troche musze sie wtracic;) Panowie, nie mieszajcie propagandy z historia a przynajmniej nie z historia techniki:)
Patrzac w tych kategoriach Junaka skonstruowano w czasach "najbardziej nasilonego terroru", zas decyzje o podjeciu produkcji wbrew oczywistosci rachunku ekonomicznego zawdzieczal nastaniu owej "siermieznosci"..., której notabene zawdzięczamy istotna liczbę konstrukcji, ktorymi dzis sie zachwycamy.

Jak chylę głowę przed Tobą za wspaniałe propagowanie historii Junaka i tego co się z nim wiąże, tak nie mogę zgodzić się z tym, co napisałeś powyżej;) Wszyscy są chyba świadomi tego, że przedwojenne konstrukcje samochodów i motocykli spod znaku CWS także by nigdy nie powstały gdyby w grę wchodził rachunek ekonomiczny. A jednak je produkowano! I nie zmienia tego faktu to, że w założeniu mialy być wykorzystywane także w wojsku czy policji. Mówienie o tym, że takie konstrukcje jak Junak mogły powstać dzięki real - socjalizmowi w Polsce jest właśnie swego rodzaju mitem, jak mitem jest dodawanie komunistom zasług za odbudowę kraju. To nie komuniści a Polacy wielkim bezinteresownym wysiłkiem podnieśli ten kraj z ruiny a komunistom możemy zawdzięczać fakt, że ten wielki, powojenny entuzjazm społeczny szybko roztrwonili, wyhodowując typ "barejowskiego" robola "opier - podpier" Wink Historia prl-owskich zmagań z motocyklizmem ( i nie tylko) jest zakończona irracjonalnymi, żeby nie powiedzieć debilnymi decyzjami, które przekreśliły dorobek wielu dziesięcioleci.
Kończąc: historia powojennej motoryzacji to swoisty dysonans pomiędzy tym, co chcielibyśmy a tym co realnie można było w tym kraju stworzyć. Junak jest także tego dobrym przykładem.
Lu - blin, kochany Lublin
To najpiękniejsze z wszystkich polskich miast...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jacot
PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 8:07 pm  Odpowiedz z cytatem

Wiesz, ja tak wlasnie ogolnie:) O niemieszaniu jakiejkolwiek propagandy, tak za jak i przeciw. Sformulowanie o "siermieznosci gomulkowskiej" jest wyjetym wprost z jezyka propagadny, bo tez i zwodniczo niejednoznacznym;) Ze wspomne anegdotke z owego wlasnie czasu, o tym ze "za sanacji nie bylo telewizorow a teraz sa"Wink - a to sie da przylozyc zarowno do czasow dzisiejszych jak i do kazdych innych:) I dlatego jestem uczulony, bo rola historykow jest odlawianie faktow jakimi byly a propagadystow zaklamywanie ich jak najglebiej:)
Co do Sokołow, to jednakowoz przesliczna skad innad 500tka nie doczekala produkcji z powodu braku srodkow na jej podjecie, bo armia tego finansowac nie chciala;) Takoz i z Junakiem - czy w "kapitalizmie" czy "socjalizmie", ktos podejmuje decyzje o podjeciu produkcji, ktos wyklada kase na inwestycje...
Mozna by dlugo snuc rozwazania czy i jak by to wygladalo w innych warunkach... mozna ale po co:) Masz calkowita racje: procz "czynnikow obiektywnych" wszystko zalezalo od ludzi. Zreszta w obie strony, bo to tez nie "komuna" zaprzepascila wiele cennych dokonan ale konkretni ludzie: glupi, zawistni... Co na historii Junaka rowniez sie odbilo.
Nawiasem mowiac, wlasnie w tej historii dziwnie sie rysuje rola jednego z tych wlasnie PZInzowskich inzynierow... ale dokad nie mam niezbitych dowodow to dam spokoj jego pamieci;)
pustynny
PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 4:25 am  Odpowiedz z cytatem

Cześć!
I tu jakby z Jacotem muszę się zgodzić...
Całe istnienie Junaka od początku do końca było powiązane z ludzkimi pragnieniami, ambicjami, dążeniami, a często i z...zawiściami. Sad Smutne to, ale prawdziwe...
Dobrym tego przykładem była wystawa muzealna "Historia motocykla Junak SFM" otwarta w czasie ostatniego Spotkania Miłośników Junaka SFM w Szczecinie. Panowie, ta wystawa to było nic innego jak konfrontacja marzeń i dążeń konstruktorów przelanych na plany konstrukcyjne pojazdów SFM z szarą rzeczywistością przedstawianą na protokołach, sprawozdaniach i pismach, pod którymi podpisywali się najzwyklejsi ludzie (a nie np. komuna Wink ). W niektórych dokumentach widać moc dobrej woli, ale część z nich pokazuje ewidentny jej brak...
Co tu dużo mówić! Jeśli chodzi o ludzi to generalnie dzisiaj mamy to samo, ale jeśli chodzi o czasy, to, niestety, Junak kiepsko trafił. A potem to już tylko do tego dorabiano ideologię. Wink
O Junaku mówi się "polski Harley"...jakoś tak bardziej pasuje mi "polski Indian"... Dlaczego, spytacie? Gdyby tylko Armie zainteresowała się tymi motocyklami, to...resztę dopowiedzcie sobie sami. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Strona 1 z 1
Forum Forum Polskiej Motoryzacji -> Junak

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Skocz do: